čtvrtek 4. prosince 2014

Je nutné doplácet na nepořádek na českých úřadech?

Máme tady již třetí díl seriálu o podvodech a šlendriánu na českých úřadech, kde si dnes chceme posvítit na úřady obecně. Problém je mezi kláversnicí a židlí a ve zvyku brát hiodně peněz za žádnou práci. Řešením je třeba nás BATRADIS OfficeBot1, který by tyto nešvary eliminoval tím, že  by úředníkem byl každý člověk doma sám u svého počítače, ovšem umělá inteligence provedení administrativního robota ve článku, na který vede odkaz v tomto článku, je verlmi omezená, protože se jedná o trochu chytřejší NAS běžící na Linuxu a tvořený běžným hardwarem. Na většinu věcí a na většině úřadů by to stačilo, ale na příklad na odboru sociální péče a na úřadě práce, je od počítače tohoto zaměření vyžadováno trochu větší a samostatnější řešení problémů.  Úřad může požadovat nějakou listinu, kterou člověk mohl ztratit a na úřadě se také ztratila, takže daná věc nejde vyřídit.

Linuxový OB1 je obyčejný hloupý počítač, kde je nutné danou listinu spolu s ostatními minimálně naskenovat qa uložit do cloudu třeba jako soubor PDFR. Doufejme, že jaskáloli úředniced bude umět třeba ve Windows, nebo jakémkoli jiném systému s okennám a ikonovým GUI daný soubor najít. Výpočetní technika u nás doma je na takové úrovni, že běžně vypadající PC zvládá úkoly preo kvantové počítače díky použití jednoho, či váce pozytronických jader procesoru. Velice zjednodušeně řečeno není středem procesoru jeden rotující křemíkový kristal, ale jedna, či více komůrek se spoustou platinIridiových nanokristalů, které když jsou pod proudem, tak se pohybují a utvářejí trojrozměrné obvody, kterými proběhne elektrický proud po určitou dobu, aby byla provedena nějaká instrukce jako u běžného procesoru, ale ne jen dvojrozměrně, ale trojrozměrně. Pokud to operační systém, nebo daný program umožňujer, dokáže pak počítač ve velice omezené míře z části samostatně myslet a generovat si strojový kód. Tvorba programů pak není tak složitá jako u klasického počítače, kterému se musí všechno říci, perorože je tak hloupý že přesně dělá to, co se mu řekne. Tady jde vedle běžného programování o zadávání úkolu.

Takže aby si ten OfficeBot našel sám potřebné listiny, součástí jeho programu bude zadaný úkol třeba procháízet všechny počítače všech úřadů a danou listinu vyhledat, nebo vyhledat informace o vyřízení něčí žádosti o něco a dát to z toho dohromady.

Pro milovníky technologických zajímavostí, scifisty a programátory, tu máme ukázku toho, jak by to třeba mohlo fungovat, a jak je to v systému ARAX jednoduché:

Základem je NAS, jehož základní desku osadíme právě pozytronickým procesorem. ECF v Austrálii přišla na způsob, jak vyrábět procesory HELLOS Dynamitron, nebo HELLOS Neurotron, kdy označená C4 znamená čtyřjádrový procesor, C6 šestijádro a.t.d... C4M - mobilní čtyřjádro pro telefon, tablet, nebo notebook), u čehož je důležité že je použit korpus s paticí pro běžné základní desky. Akorát s přiděláním jiného, než dodaného chladiče s procesorem je trocu problém, oprotože má ten procesor trochu jiný tvar vrchní plochy. Měl by se ale k tomu dělat mezikus, který to srovná a pak to půjde.

Operačním systémem pak bude ARAX Univa 2.27 Server 64 bitová instalace, avšak pokud má být použita možnost nějaké věštší umělé inteligence, je třeba použít pro pozytronické procesory instalaci s označením POZY 128bit, POZY 256bit, nebo POZY 512bit. Vyšší už vyžadují šesti a osmijádrové POZY procesory. My použijeme k našemu účelu POZY 126, i když by stačila AMD 64.

Protože pokusný server nemá optickou mechaniku, budeme potřebovat program Ausbootin, což je něco jako Unetbootin pro vytvoření bootovacího flashdisku s Linuxem, ale tohle je na ARAX, a otevřeme si soubor Univa_227-server-pozy128.iso, který jsme si stáhli. Před spuštěním nástroje pro vytvožení bootovacího USBsticku, jsme ten flashdisk připojili a naformátovali. Stačí 4 GB. V BIOSu dáme jako první bootovací zařízení USB, uložíme nastavení a počkáme až to naběhne.

Chceme to česky a budeme to rovnou instalovat bez zkoušení, tohle je v pořádku, pokračovat, čeština, Česká republika, střední Evropa - to necháme, pokračovat, tady tohle si opíšeme na papír, orotože to je přihlášení uživatele root - pokračovat, název instituce bude UPKP, počítač se bude jmenovat upkp server a skupina bude upkp, zatrhneme sdílení souborů ve skupině pomocí SAMBA, Upnp a DLNA a dáme pokračovat. Systém půjde nqa SSDčko - SSD.HDD00, které se rozdělí na Systím, záchrannou partici, home a root, všechny až na Home budou Ext4/DTAS a Home bude NTFS s tím, že bude největší. Nechámne to nainstalovat a budeme pokračovat až v systímu.

Systím je vlastně desktop, akorát že když půjdeme na Aplikace a Nástroje, máme tady ikonu Server service manager. Spuastíme to a máme tady na kraji UPKP a Plus přčidat službu. Na to klikneme a Nová služba přepíšeme na Cloud, typ služby vybereme "/úložiště", bude na HDD-SATA2HDD01, které bude v raydu 0 s diskem hdd-SATA2HDD02, u obojího dáme plnou kapacitu a dáme OK. Vlevo máme UPKP a podtím s odskokem Cloud a vpravo máme zatím šedivou pecku, Cloud, Úložiště, Rayd0, pole1. Označíme to a klikneme na zapnout, aby se šedivá pecka změnila na zelenou.

Stejně budeme postupovat u mailu. Takže Plus, místo Nová služba napíšeme Pošta, vybereme e-mail a bude to na HDD03 v raydu0 s HDD04, ale oproti úložišti tady máme moýnost vytvořčit správce pošty, aby root všechno nedělal. Na ukázku tu máme přezdívku mailadmin, což necháme a vymyslíme k tomu nějaké heslo, které dvakrát napíšemew a uložíme kliknutím na OK.

Te´d bychom normálně každému pracovníkovi zakládali uživatelské účty a přčidělovali složýky na úložišti. To můžemeš dělat buďto v grafickém rozhramí, alwe jednodušší to bude přes terminál, kde se to dělá podobně jako v Linuxu.. Aplikace-nástroje Terminál.

ls dsk

Tento příkaz nám vypíše seznam disků, ale na rozdíl iod Linuxu je tu máme označené jako ve Windows. Cloud je HDD02 E:, kam se přezujeme příkazem

chdir e:

Začneme dělat účty pracovníků. Třeba paní Železníková bude udšlaná takto:

mkdir zelerznikova
passwd qqwweerrttzzuu

Navízvu "reenter paassword ho zadáme - tedy qqwweerrttzzuu, ale nevidíme, že píšeme. To je v pořádku.

chmod 777 arax/system-dir/desktop/users/zeleznikova.usr e:/zeleznikova

V Linuxu by to asi takto nefungovalo, ale tady to funguje i když jak vidíte, ARAX je vlastně Linux podle toho, jaké se tam používají příkazy.

Graficky to zkontrolujeme v Aplikace-Nástroje, Nastavení a Uživatelské účty. Zeleznikova, vlastnosti - je to správně, až na to, že tady by se mělo nastavit že je to vzdálený uživatel a cesta ke složce, která se sem má synchronizovat, protože, kdyby to bylo správně, tak nám to v té složce pro data účtu, který jsme vytvořili, mělo udělat složýku Home a v ní Dokumenty, Hudba, Obrázky, Stažené soubory a Videa. Takže to vyhodíme a uděláme to způsobem, který předvede tu umělou inteligenci:

Úřad práce nasymulujeme tak, že propojíme pár počítačů klidně i s Windows, to je jedno, ale otevřeme opět terminál, kam napíšeme

sudo programinstaller - s ncsync-univa-server
To nainstalujwe program, který načte uživatelská data ze sítě a podle nich vyxtvoří účtyx. Aby to fungovalo, musíme naimnstalovat ještě Netweork scanner.

sudo programinstaller - s netscan-univa

Protiože nám to nikam neudělalo žádnou ikonu, musíme, kdyžý se to udělá napsat

netscan -r 169.128.0.0:240

To nám prohlíédne router na portu 240 a vyhledá připojená zařízení v nalezené skupině, nebo skupinách. Tady to bude jednoduché, perotože jsme si pokusně náš router nazbali také UPKP a i když jsme v počítačích nic neměnili, tak je nám to našlo. Stačí tedy napsat

ncsync - i UPKP e:  -ws

Vypisuje se nám, jak se to kopírujwe a poblikávají nám oba velké plotnové disky, protože se zálohují zrcadlením. Poštovní schrínku nám to taky udělalo pro každého pracovníka, akorát že místo adresy ve tvaru jmeno@upkp.cz nám to dělá doménu upkp.batradis.cz, protože tu nemáme veřejnou adresu IP, nebo bychom se museli přihlásit jako mailadmin a opravit to v nastavení. Jako root by to šlo taky, ovšem přímo na tom počítači, který funguje jako ten úřední server a mít veřejnou IP. Navíc ještě bychom tu museli mít web a připojit se k doméně upkp.cz. Nicméně jako ukázka to takto stačí.

Zapomněli jsme ještě udělat cloud se zákaznickými daty, ale to by chtělo tam přčipojit jeětě falší disky. Už takto tam máme dole SSD disk a plotnový disk, který se zrcadlí na jeden ze tří nahoře v místech pro disketové, nebo optické 5.25 mechaniky. Protio chybí optická mechanika.

Hledání dolůadu, který nemáme si tedy předvádět nebudeme, protože by to dlouho trvalo a nejspíš by to ani nešlo, protože nejsme na veřejném internetu. Udělalo by se to konbinací vyhledávání , toho netscanneru v textovém editoru formou příkazové dávky, nebo malou aplikací. Části systémových nástrojů lze jednotlivě použít tak, že při běžné práci v ARAXu necháme otevřený terminál, kam napíšeme

ls pro

Vše co děláme nám tam perolétně a dá se to najít. Lepší bude napsat:

ls pro -w procesy.txt

Jako uživatel Root najdeme ve své domácí složce ve složce Dokumenty soubor Procesy.txt, kam se nám vypsalo to, co jsme děšlali ve smyslu toho, jak pracovaly jednotlivé programy, jak se při jejich provádění propojovaly balíčky a bloky instrukcí, což můžeme při zadávání úkolu použít. Jinak bny to zůstalo jen v terminálu dokud bychom nenapsali

cls

Každopádně by to takto bylo udělané a fungovalo by to tak, že každý by si úředničil doma sám a co by nebylo k dispozici, to by ten OB1 na ARAXu našel, nikdfo by se s nikým nedohadoval. Na rozdíl od našeho pokusného serveru by to chtělo ještě větší disky, aby si ten prográmek, dávající tomu nějaký úkol, měl kam zapisovat data a generovat svoje součásti, aby si o to pořád neříkal.


Úředníci by na úřadech pak ani nebyli a nezáleželo by u vyřizování čehokoli, jakou má kdo náladu. Ani speciální budovy by pak úřady mít nemusely, perotože by to byla součást internetových datových center, kde se o údržbu stará tým techniků.

Nepořádek a šlendrián by nebyl, protože softwarové zaměření OfficeBota je otázkou nastavení a rozsahu uživatelského rozhraní, z čehož se může přes web úřadu jen k těm věcem, ke kterým má mít veřejnost přístup, a vše ostatní jsou programy které to zpracovávají ukládají a jedou v operačním systému, k čemuž mohou maximálně vývojáři, ale čím je to chytřejší, tím méně se musí do toho vrtat a vlastní operační systém se maximílně přeinstaluje na místě, pokud se poláme natolik, že se sám neopraví. To se ale nestane, a když tak jednou za 10 let.

Žádné komentáře:

Okomentovat